İletişim Numarası: +90 530 449 54 15
Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 20:00

Meme Toparlama ve Dikleştirme Ameliyatı

Op.Dr Serkan Balta İle Meme Ameliyatı
Meme Dikleştirme (mastopeksi) Ameliyatı Nedir?
Memeler değişik nedenlerle sarkık hale gelebilir. Meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yerçekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir. Sorun meme dokusuna, deriye ya da her ikisine birden ait olabilir. Sonuçta adeta içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkabilir.

Ameliyat öncesi


Diğer meme ameliyatlarında olduğu gibi, doktorunuzla neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi tartışın. Ailenizde meme hastalığı veya kanseri, sigara, ilaç alışkanlığı veya sistemik bir hastalığınız var ise doktorunuza söyleyiniz. Ameliyatın şekli ve olası problemleri doktorunuza sorunuz.

Ameliyat


Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır, meme başı olması gereken yere getirtilir. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1,5-2 saat sürer. Sarkıklığın derecesine ve seçilen cerrahi tekniğe göre 3 değişik şekilde iz kalabilir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalması kaçınılmazdır. Ya sadece meme başı çevresinde (sirkumareolar), veya meme başı etrafındaki ize ek olarak meme başının alt kenarından aşağı doğru uzanan 5-7 cm. uzunluğunda dikine, yada tüm bu izlere ek olarak meme altı olukta yerleşen yatay bir iz (ters T yada çapa şeklinde) olabilir. İzsiz meme dikleştirme ameliyatı yoktur. Ancak, bu izler zamanla belli belirsiz hale gelirler.

Meme hacminin yetersiz olduğu hastalarda, meme dikleştirme ile aynı anda yada sonradan hacmi artırmak için meme protezi de yerleştirmek gerekir ki bu durumda ameliyat dikleştirme-büyütme adını alır.

Ameliyat sonrası


Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyatda içerideki kanı çekmek için dren adı verilen borular yerleştirilmişse 24-72 saat içinde çıkarılır. Bir yada iki pansuman sonra yara açık bırakılır. Genellikle eriyen dikişler kullanılır ve alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Hastanede 1 gün kalınır. Genellikle 1 hafta sonra banyo yapabilir. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde meme bölgesinde ödem, bazen meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bu şikayetler kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Normal hayata dönüş


Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre şeklini korur; ancak yaş alma, kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkıklıklara neden olabilir.

Kliniğe Yakından Bakın

2021 yılının başında kurulan Elit International Clinic, Türkiye'de profesyonel saç ekimi ve diş tedavileri için en iyi temas noktalarından biridir. Alanında uzman doktorlarımız ve 40 kişilik uzman ekibimiz ile hastalarımıza doğru tedavi planlarını uyguluyoruz.
Videoyu oynat
serkan-balta-review

Aceleniz mi var?

Aciliyet mi var? Aşağıda yer alan whatsapp butonuna tıklayarak daha hızlı iletişim kurabilirsiniz.
Op.Dr Serkan Balta İle Ameliyat Planlayın

Hayalinizdeki Görünüme Kavuşmak İçin Sadece 1 Adım Kaldı!

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formda yer alan bilgileri eksiksiz doldurarak Serkan Balta'nın asistanlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

    Tarih