İletişim Numarası: +90 530 449 54 15
Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 20:00

Jinekomasti Ameliyatı

Op.Dr Serkan Balta İle Jinekomasti Ameliyatı
Jinekomasti Nedir ?
Erkeklerde genetik bozukluklar, hormonal durumlar, çeşitli hastalıklar, aşırı alkol tüketimi, ilaç kullanımı gibi nedenlerle meme dokusunun büyüyerek kadınsı meme görüntüsünün ortaya çıktığı duruma “Jinekomasti” adı verilir. Jinekomasti, erkeklerde özgüven sorunu, duruş bozukluğu, giyim tarzının etkilenmesi gibi sosyal problemlere de neden olur.

Bu durumu erkeklerde ergenlik döneminde görülebilen fizyolojik jinekomastiden ayırt etmek gerekir. Jinekomastiye neden olan durum araştırılmalıdır. Altta yatan neden ortaya çıkarıldıktan sonra ameliyat planlanır.

Jinekomasti Evreleri ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?


Jinekomastide, üç tip evre vardır. Birinci evre sınırlı boyutlarda büyümedir. İkinci evrede göğüsler daha iridir ancak sarkma yoktur. Üçüncü evre memede büyümeyle birlikte sarkmanın da bulunduğu evredir.

Jinekomasti spor veya ilaç kullanımı ile düzelmez. Tek ve kesin çözüm cerrahidir. Jinekomastinin evrelerine göre cerrahi yöntem belirlenir. Birinci ve ikinci evre için liposuction (klasik, laser yada Vaser) yeterlidir. 3. evre jinekomastide sarkmayı gidermek için açık yöntem, yani fazla dokunun cerrahi ile çıkarılması gerekir.

Yine glandüler tip jinekomasti de meme dokusu ağırlıktadır ve açık cerrahi ile çıkarılması gerekir; yağlı tip jinekomasti lerde ise yağ dokusu ağırlıktadır, sadece liposuction ile tedavi edilebilir; karışık (miks) tip jinekomasti lerde hem glandüler hemde yağ dokusu fazlalığı vardır, açık cerrahi ve liposuction birlikte kullanılabilir.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?


Ameliyat süresi uygulanacak tekniğe göre 1-2 saat kadar sürer.

Ameliyat Nasıl Yapılır?


Jinekomasti yağ dokusu, meme bezi dokusu (gland) ya da hem yağ hem de meme dokusuna bağlı gelişebilir. Yağ dokusu kaynaklı jinekomastilerde sadece liposuction ameliyatı yeterli olurken, diğer durumlarda ise meme başı etrafından yapılan yarım ay şeklinde kesi ile fazla olan yağ ve meme dokuları çıkarılır. Yağ ve meme dokusunun yanında cilt fazlalığı da varsa bir miktar cilt çıkarılması da gerekebilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?


Hasta ameliyat günü veya ameliyattan sonra bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. İlk gün ağrı kesicilerle azalacak bir ağrı olmakla birlikte aşırı bir ağrı beklenmez. Ameliyat sonrasında bazen 1-2 gün sonra çıkarılacak şekilde memeye drenler konur.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında bölgede ödem ve şişliklerin görülmesi normaldir. Bunlar ilk hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Operasyondan sonra hafif kas ağrıları olabilir. Jinekomasti ameliyatından sonraki 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları çok fazla hareket ettirmemek kişinin konforu ve iyileşme süreci açısından önemlidir. Ameliyatın 3. günü duş alınabilir, çok ağır işlerde çalışmamak kaydı ile işe geri dönülebilir, hafifi yürüyüşler yapılabilir. Ağır egzersizler ve aşırı yük kaldırma bir ay boyunca önerilmez. Ameliyattan sonra yaklaşık 3-4 hafta boyunca sürekli, sonraki 1-2 ay boyunca da sadece gündüzleri yada geceleri korse kullanımı önerilir.

Kliniğe Yakından Bakın

2021 yılının başında kurulan Elit International Clinic, Türkiye'de profesyonel saç ekimi ve diş tedavileri için en iyi temas noktalarından biridir. Alanında uzman doktorlarımız ve 40 kişilik uzman ekibimiz ile hastalarımıza doğru tedavi planlarını uyguluyoruz.
Videoyu oynat
serkan-balta-review

Aceleniz mi var?

Aciliyet mi var? Aşağıda yer alan whatsapp butonuna tıklayarak daha hızlı iletişim kurabilirsiniz.
Op.Dr Serkan Balta İle Ameliyat Planlayın

Hayalinizdeki Görünüme Kavuşmak İçin Sadece 1 Adım Kaldı!

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formda yer alan bilgileri eksiksiz doldurarak Serkan Balta'nın asistanlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

    Tarih