İletişim Numarası: +90 530 449 54 15
Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 20:00

Meme Küçültme Ameliyatı

Op.Dr Serkan Balta İle Meme Küçültme Ameliyatı
Estetik Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?
Memeler değişik nedenlerle büyük olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttırabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme orta ve ileri yaşlarda daha sık olmakla birlikte genç kızlarda da görülebilir.

İriliğe bağlı sarkık bir meme, kadında sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir, kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Meme derisi ile göğüs derisinin devamlı birbirine sürtünmesi sonucu meme altı oluğunda pişikler olabilir, yaralar açılabilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Ayrıca iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme ameliyatı, hem memelere hacim ve şekil olarak estetik bir görünüm kazandırır, hem de yukarıda sıralanan sağlık sorunlarını ortadan kaldırır ve kişinin yaşamını kolaylaştırır.

Ameliyat öncesi


Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor veya bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak istiyor iseniz bir plastik cerraha başvurmalısınız. İlk muayenede memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri vb. durumlar değerlendirilir; iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyatın riskleri hakkında gerekli bilgiler verilir. Daha önce ameliyat olan hastaların resimlerini görmek karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Ameliyata hazırlık


Ameliyat öncesi rutin hazırlık dışında meme ultrasonografisi ve gerekirse mamografi yapılmalıdır. Yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar tartışılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı için genellikle kan verilmesi gerekmez. Ameliyat günü ve sonraki birkaç gün için yardımcı olacak bir refakatçi gerekecektir.

Ameliyat


Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5 – 4 saat sürer.

Seçilen cerrahi tekniğe göre 2 değişik şekilde iz kalabilir. Ya meme başı çevresinde ve meme başının alt kenarından aşağı doğru uzanan 5-7 cm. uzunluğunda dikine bir iz, yada tüm bu izlere ek olarak meme altı olukta yerleşen yatay bir iz (ters T yada çapa şeklinde) olabilir. İzler zamanla belirsiz hale gelmektedir.

Çoğu memeyi süt kanallarını koruyucu tekniklerle küçültmek mümkündür. Böylece ilerki yaşamda meme başı hissi korunacağı gibi, olası bir hamilelik sonrası süt verme işlevi de korunmuş olacaktır. İleri derecede büyük ve sarkık memelerde ise süt kanallarını koruyucu ameliyat tekniklerinin uygulanması mümkün olmayabilir. Bu durumda süt kanallarının feda edildiği ve meme başının serbest olarak taşındığı teknik kullanılır, bu ameliyatın izleri de ters T şeklindedir.

Ameliyat Sonrası


Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Sütyen yada benzeri sargı uygulanır. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Bir yada iki pansuman sonra yara açık bırakılır. Genellikle eriyen dikişler kullanılır ve alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Hastanede 1-3 gün kalınır. Genellikle 1 hafta sonra banyo yapabilir. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde meme bölgesinde ödem, bazen meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bu şikayetler kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Normal yaşantıya dönüş


Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre şeklini korur; ancak yaş alma, kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve yeni sarkıklıklara neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatlarının riskleri
Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Bu ameliyatı olan kişilerin çoğunda, ameliyata bağlı problemler görülmese de bunların bilinmesi önemlidir. Kanama: Nadir bir durumdur, ameliyat sırasında veya ameliyat sonrası dönemde görülebilir. Ameliyat sonrası, memelere konan dren hem kanama olup olmadığını takip etmek, hem de az da olsa kanın meme dokusu içinde toplanmasını önlemek içindir. Ameliyattan 10 gün önceden itibaren aspirin veya benzeri ilaçlar almayınız, bu ilaçlar kanama eğilimini arttırabilir. Enfeksiyon: Son derece sıra dışı bir durumdur. Çoğu cerrah ameliyatın hemen başında koruyucu antibiyotik kullanmaktadır. Meme başı ve deri duyarlılığında değişme: Bu bölgelerin duyarlılığında geçici olarak azalma ortaya çıkabilir. İzler: Her cerrahi işlem iz bırakarak iyileşir, çoğu zaman izlerin niteliği önceden tayin edilemez. Çoğu hastada izler fark edilmez iken, bazı hastalarda deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir, hatta bazı hastalarda cerrahi düzeltme veya diğer tedavilere başvurmak gerekebilir.

Kliniğe Yakından Bakın

2021 yılının başında kurulan Elit International Clinic, Türkiye'de profesyonel saç ekimi ve diş tedavileri için en iyi temas noktalarından biridir. Alanında uzman doktorlarımız ve 40 kişilik uzman ekibimiz ile hastalarımıza doğru tedavi planlarını uyguluyoruz.
Videoyu oynat
serkan-balta-review

Aceleniz mi var?

Aciliyet mi var? Aşağıda yer alan whatsapp butonuna tıklayarak daha hızlı iletişim kurabilirsiniz.
Op.Dr Serkan Balta İle Ameliyat Planlayın

Hayalinizdeki Görünüme Kavuşmak İçin Sadece 1 Adım Kaldı!

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formda yer alan bilgileri eksiksiz doldurarak Serkan Balta'nın asistanlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

    Tarih