İletişim Numarası: +90 530 449 54 15
Pazartesi - Cumartesi: 09:00 - 20:00

Karın Germe Ameliyatı

Op.Dr Serkan Balta İle Karın Germe Ameliyatı
Karın Germe (Abdominoplasti, Tummy Tuck) Ameliyatı Nedir?
Abdominoplasti orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir, bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu ameliyattan önce kaybedebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Bu ameliyat ile şişman göbek ve karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir; ameliyata bağlı iz kalıcı olsa da iç çamaşır içinde gizlidir. Abdominoplasti için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlarla veya diğer bazı ameliyatlarla (fıtık, safra kesesi, rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) beraber de yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatına Kimler Adaydır?


Diyet ve egzersize cevap vermeyen karın derisi sarkıklığı olan fakat vücut kontürleri düzgün olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Bu ameliyat özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Kilo vermeye niyetli hastaların bu ameliyatı ertelemesi gereklidir. Gelecekte doğum yapma planı olan kadınların da bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemesinde yarar vardır. Bir abdominoplasti ameliyatı, görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Ameliyat Planlanması Nasıl Yapılır?


İlk muayenesinde genel sağlık durumunuz, karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve deri kalitesi değerlendirilir. Bu muayene sırasında; geçirdiğiniz hastalıklar, halen mevcut sağlık problemleriniz (şeker hastalığı vb) , alışkanlıklarınız (sigara, içki vb) ve kullandığınız ilaçlar (aspirin, sakinleştirici vb) hakkında doğru ve ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Bu muayene sırasında söylemeniz gereken diğer bir konu, bu ameliyatı neden istediğiniz ve bu ameliyattan beklentiniz nedir. Beklentileriniz ve muayene bulgularınız sonucu, tek başına veya liposuction ile birlikte tam veya kısmi abdominoplasti için uygun bir hasta olabilirsiniz veya sadece liposuction sizin için yeterli olabilir. Bu muayene sırasında anestezi tipi, kaç gün hastanede kalacağınız ve ameliyat sonrası karşılaşabileceğiniz olası sorunlar tartışılmalıdır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık


Bu dönemde cerrahınızın sizden bazı talepleri olacaktır. Özellikle eğer sigara içiyorsanız buna ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve Aspirine ara veriniz ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız. Soğuk algınlığı yada başka bir enfeksiyon, operasyonunun ertelenmesine sebep olabilir.

Ameliyat Süreci


Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır. Tam abdominoplasti, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 2-5 saat, kısmi (mini) abdominoplasti 1-2 saat sürebilir. Tam karın germede sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi abdominoplastide kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değişmez. Ameliyat sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa özel dikişlerle onarılır ve gevşemiş karın duvarı gerginliği yeniden sağlanır, fazla deri kesilerek çıkartılır. Kısmi abdominoplastide, yapılan bu işlemler daha sınırlıdır. Operasyon bittikten sonra yara gizli (intradermik) dikişler ile kapatılır ve pansuman ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen bir yada iki tüp deri altına yerleştirilebilir.

Ameliyat Sonrası


İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrı olabilir. Drenler ortalama 1-3 gün sonra alınır. Genellikle eriyen dikişler kullanılır ve alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Ortalama 1-3 gün hastanede kalmanız gereklidir. Kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay alabilir. İşinize 1-2 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay hafif kızarık ve kabarık görülebilir ve bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir, bikini altına kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık ve deri sarkıklığı olan hastalar için iyi yada mükemmel sonuçlar sağlar. Hastaların çoğunda düzenli egzersiz ve diyetle elde edilen sonuç yıllarca korunabilir. Ancak yaşlanmaya, gebeliğe ve kilo alıp vermeye bağlı olarak vücut kontürü ve şekil değişiklikleri gelişebilir.

Alternatif Tedaviler Nelerdir?


Vakumla yağ alınması (liposuction) eğer iyi kalitede gergin bir cilt ve karın duvarı ile sınırlı yağ birikimi varsa, alternatif olarak yada karın germe ameliyatıyla birlikte düşünülebilir. Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir, ancak deri sarkıklığına etkili olmaz.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?


Vücut kontürü düzeltme konusunda uzmanlaşmış bir plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur ve kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. Pek çok kadın yada erkek aşağıdaki komplikasyonlar ile karşılaşmasa bile, siz, plastik cerrahınızla riskleri, muhtemel komplikasyonları ve sonuçlarını, anladığınıza emin olana kadar tartışın. Ameliyat öncesi iyi bir inceleme ve değerlendirme ile uygun hastane şartlarında plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen bu ameliyatda, enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlar nadirdir. Enfeksiyon, antibiyotik ve abse oluşmuşsa apsenin boşaltılması ile tedavi edilir, fakat hastanede yatma süresini uzatabilir. Nadiren yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir ve belirgin yara iziyle sonuçlanabilir. Bu şartlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara biraz daha sık rastlanır.

Kliniğe Yakından Bakın

2021 yılının başında kurulan Elit International Clinic, Türkiye'de profesyonel saç ekimi ve diş tedavileri için en iyi temas noktalarından biridir. Alanında uzman doktorlarımız ve 40 kişilik uzman ekibimiz ile hastalarımıza doğru tedavi planlarını uyguluyoruz.
Videoyu oynat
serkan-balta-review

Aceleniz mi var?

Aciliyet mi var? Aşağıda yer alan whatsapp butonuna tıklayarak daha hızlı iletişim kurabilirsiniz.
Op.Dr Serkan Balta İle Ameliyat Planlayın

Hayalinizdeki Görünüme Kavuşmak İçin Sadece 1 Adım Kaldı!

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formda yer alan bilgileri eksiksiz doldurarak Serkan Balta'nın asistanlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

    Tarih